Our Faculty & Staff
Who We Are
Southwark’s staff consists of a principal, assistant principal, teacher leader, three counselors, a STEP team, classroom teachers, and a wealth of specialists in the fields of English for Speakers of Other Languages, Special Education, Technology, the Arts and Physical Education.
Southwark Faculty
Southwark Faculty 2020-21Staff Position | Staff Name |
---|---|
Principal | Andrew Lukov |
Assistant Principal | Natalie McHugh |
Climate Manager | Debbie Rodriguez |
Secretary | Joann Mercado Rose Rodriguez |
Teacher Leader | Jennifer Heston |
ESOL Coordinator | Shelley Ruderman |
TWI Coordinator | Jayleen Medina |
Writing Coordinator | Jennifer O'Shaughnessy |
ELA Specialist | Carolyn LeComte |
School Technology Coordinator | Michael Berstein Luke McHugh |
Counselor | Johanna Bogdan Vania Hoyte Timothy McCullion |
STEP Team | Emily Husband, Clinical Coordinator Jonathan Mendoza, Case Manager Nadine Woodberry, Family Peer |
Nurse | Jasmine Peno |
School Resource Officer | Officer Brandi Flint |
Community School Coordinator | Liz Hejlek |
Program Coordinator | Erica Randall |
Attendance Case Manager | Martha Fenske |
Pre-K (Head Start) | Gail Marshall Shirley Padgett |
Pre-K Teaching Assistant | Nigeria Gardner Heba Shehata |
Kindergarten | Rebecca Boyden Rachel Levin Cybil Yakira (TWI Program) Matthew Taylor |
Supportive Service Assistants | Laverne Bey Andrea Casanueva Jasmin Johnson Lewana Tsegaye |
1st Grade | Leanna Arcaro (ELA & Social Studies) Lauren Fliegelman (Math & Science) Jayleen Medina (TWI Program) Courtney Minto (ESOL) |
2nd Grade | Olinda Ayala (TWI Program) Liz DiOrio (ESOL) Jessica Hicks Jason Morroni (ELA & Social Studies) Nyera Parks (Math & Science) |
3rd Grade | Tiffany Brogden (ESOL) Mary Chrusch (Science & Social Studies) Erinn Dowling (Math) Paige Moderski (ELA) |
3rd & 4th Grade TWI Program ELA & Social Studies | Danessa Danes |
3rd & 4th Grade TWI Program Math & Science | Emmanuel Zayas |
4th Grade | Jennifer Bell (Math) Laura Johnston (Science & Social Studies) Renayia Jones (ELA) Laura White (ESOL) |
5th Grade | Orah Cohen (Math) Earl Jefferson (Science & Social Studies) Kimberly Johnston (ELA) Lynn Daisey (ESOL) |
5th & 6th Grade TWI Program ELA & Social Studies | Karenin Loinaz |
5th & 6th Grade TWI Program Math & Science | Elisse Santiago Droz |
6th Grade ELA | Bess Harris Kim Sollberger (ESOL) |
6th Grade Math | Phil Dauria |
6th Grade Science & Social Studies | Joseph Richetti |
7th Grade ELA | Lauren Fosnocht Shelley Ruderman (ESOL) |
7th Grade Math | Andrew Mojica |
7th & 8th Grade Social Studies | Joshua Diaz |
7th & 8th Grade Science | William Barca |
7th & 8th Grade TWI Program ELA & Social Studies | Andrea Liess |
7th & 8th Grade TWI Program Math | Luke McHugh |
8th Grade ELA | Jessica Downs Denise Minor (ESOL) |
8th Grade Math | Margot Vineberg |
Specialists | Michael Berstein, Computer Tech Willa Capper, Vocal Music Justin Guida, STEM Aaron Kalinay, Art Camille Karam, Physical Education & Health Rebecca Nugent, Instrumental Music Michael Rizen, Physical Education & Health |
Instrumental Music | Jordan Graef Jarair Youssefian |
SPECM | Christi Bohot |
Psychologist | Nicole Tomaselli |
SPED | Christi Bohot (K & 6) Susan Kronmiller (7) Molly Toomey (1-5) Linda Lucchesi (8) |
Special Ed Supports | Shameanah Allen Hadiya Singletary Nadirah Washington |
Speech Therapist | Kelsey Rey |
Bilingual Counseling Assistants | Mike Vargas, Spanish Esther Lian, Burmese Megawati Sumana-Eischen, Indonesian Naw Ta Blu Moo, Karen Polyka Ma, Khmer Chau Hua, Vietnamese |
Food Service | Elizabeth James (Mgr) David Brewington Isaiah Faison |
Climate Staff | Brandon Parker (Climate Specialist) Patricia Cosenza Aaliyah Gomez Lashay Odom Tieast Tucker Andreia Williams Cut Zahara |
Building Engineer | Ken Stanton |
Custodial Assistant | Whitney Covington |
General Cleaners | Diamond Stewart Munirah Gardner Antoine Johnson Roger Simpson Michael Ferebee |